UARUEN
Зв'язатись з нами
(050) 487-61-83
[email protected]

Олександр Дунайський: «Для нас найбільший клієнт – енергетика»

15:33 10 червня 2021
Олександр Дунайський: «Для нас найбільший клієнт – енергетика»

Директор «Компанії «Метал Інвест» – про перспективи ринку гарячого цинкування металоконструкцій в Україні для ГМК Центр.

 

Гаряче цинкування металевих виробів у світі застосовують близько 200 років. За цей час основа технології практично не змінилася. Однак пов’язані з нею виробничі процеси постійно модернізуються й автоматизуються.

Цього року «Метал Інвест» оновив ванну гарячого цинкування на черкаській цинковні й зараз тестує автоматизовану лінію цинкування металовиробів. Скільки компанія інвестувала в оновлення й модернізацію потужностей; яку продукцію виробляє і хто її купує, яким був 2020 рік для ринку гарячого цинкування і чого очікувати від 2021 року. Про це та інше кореспондент GMK Center розпитав Олександра Дунайського, директора «Компанії «Метал Інвест».

Яка галузь в Україні є головним споживачем послуги гарячого цинкування?

– Для нас, як і для всього ринку, найбільший клієнт – це енергетика. У 2018-2019 рр. частка замовлень від галузі на гаряче цинкування по країні перевищувала 50%. Найбільш значимі для нас клієнти – це підрядники оператора магістральних електромереж і сама компанія «Укренерго». Вони замовляють у нас гаряче цинкування опор для високовольтних ліній електропередачі та їх складових. Щоправда, в останні роки почали підтягуватися й клієнти з інших галузей.

З яких саме?

– Добре зростають замовлення на гаряче цинкування від агарного сектору. Виробники сільськогосподарського обладнання нарешті оцінили переваги нашої послуги порівняно з іншими способами покриття металу. Адже гаряче цинкування, на відміну від фарбування, наприклад, дає антикорозійну гарантію на кілька десятків років.

У результаті виробники аграрного обладнання почали наздоганяти, а в якісь місяці навіть переганяти енергетиків за обсягами замовлень. Лідери ринку цинкують у нас елементи елеваторного обладнання, сушарок та інше.

З 2018 року виробники аграрного обладнання стабільно цинкують 5,5 тис. т конструкцій на рік. У другій половині 2019 року спостерігався спад виробництва в цій галузі. Він був зумовлений очікуваннями скорого запуску ринку землі. Однак у 2020 році обсяг споживання відновився. А в першому кварталі 2021 року замовлення аграріїв становили вже чверть ринку. Це ми пов’язуємо із сезонним фактором.

Чи позначилася на структурі попиту розпочата минулого року програма «Велике будівництво»?

– У 2020 році загалом по ринку частка замовлень з боку компаній, зайнятих інфраструктурним будівництвом, сягнула 7%. Роком раніше вона становила приблизно 1%.

Наша компанія теж взяла участь у програмі. До нас регулярно звертаються за послугою виробники бар’єрних огороджень, дорожніх рамок і естакад, стовпів освітлення та інших елементів дорожньої інфраструктури.

Якого обсягу дійшов ринок гарячого цинкування в Україні у 2020 році? Яку частку на ньому має «Компанія «Метал Інвест»?

– За нашими оцінками, у 2020 році обсяг ринку гарячого цинкування становив приблизно 40 тис. т. Ми оцінюємо свою частку приблизно в третину ринку. Але наші потужності дають змогу виробляти значно більше. Тим більше що на початку року ми оновили наявне обладнання – замінили ванну гарячого цинкування. А ще просто зараз вводимо в експлуатацію нову лінію цинкування металовиробів.

Скільки ви вклали в оновлення потужностей?

– Спочатку ми планували міняти ванну із залученням німецьких фахівців. Але пандемія внесла свої корективи. І нам довелося виконуватиме заміну своїми силами. У результаті в чомусь вдалося заощадити, десь витратити більше. Загалом ми вклалися приблизно в €350 тис. При цьому хочу наголосити, що в оновлення обладнання ми реінвестували власні кошти.

У чому специфіка нової ванни?

– Як і попередню ванну, у якої закінчувався 10-річний строк служби, її виготовив для нас німецький виробник W.Pilling. За параметрами вона порівнянна з нашою старою ванною. Ми, як і раніше, маємо найбільшу ванну гарячого цинкування в країні. Тільки тепер нову. Її довжина становить 14 м. І це, звісно, дає нам конкурентні переваги та можливість планувати завантаження на найближчі 10 років.

Скільки коштувало будівництво лінії цинкування метизів?

– Метизну лінію ми організовували власними силами, складали обладнання частинами. Це в 2,5-3 раза здешевило процес у порівнянні з тим, якби ми замовили виробникам таку лінію під ключ. Проте вкладення в нові потужності можна оцінити приблизно в півтори сотні тисяч євро.

Яке її призначення?

– Рішення ставити метизну лінію пов’язане з організацією і розвитком нашого власного виробництва металоконструкцій у Білій Церкві. Великого обсягу цинкування метизної продукції ми не плануємо. Запуск метизної лінії пов’язаний з бажанням надавати клієнту рішення під ключ, тобто власні оцинковані металоконструкції, укомплектовані необхідним кріпленням.

Чиї метизи використовуєте?

– Тут без варіантів, на жаль. В Україні не доводиться вибирати. Лише один завод виробляє метизи, придатні для енергетичного сектору.

Наскільки зараз завантажений ваш підрозділ «Стальконструкція» в Білій Церкві?

– Ми вийшли на показник у середньому близько 400 т металоконструкцій на місяць. Зрозуміло, динаміка виробництва залежить від сезону. Влітку виробляємо більше, взимку – менше.

Підприємство з виробництва металоконструкцій у нас дуже молоде. Ми запустилися в 2017 році. Протягом року докуповували й довстановлювали необхідне технологічне обладнання, в ринок входили. У 2018-2019 роках більш-менш зміцніли. А у 2020 році стався локдаун, і всі галузі виробництва в Україні в якийсь період взагалі завмерли.

Проте наше виробництво продовжувало працювати і виконувати замовлення, таким чином нарощуючи присутність на ринку.

Яка частина продукції вашого білоцерківського підприємства потрапляє до Черкас на цинкування?

– 99%. Ідея створення заводу металоконструкцій полягала в тому, щоб вся продукція, яку виготовляють в Білій Церкві, обов’язково підлягала цинкуванню в черкаській цинковні. В цьому і суть. Конструкції без антикорозійного захисту вже мало кого цікавлять. Ми вважаємо, що будь-яка металоконструкція має пройти захист від корозії найбільш ефективним методом. Наразі гаряче цинкування – найбільш прогресивний і дієвий спосіб захистити чорний метал від корозії. Тому ми дуже зрідка беремо замовлення, які не вимагають цинкування.

Яка частина продукції націлена на внутрішній ринок, яка на зовнішній? На які галузі?

– Продукція для внутрішнього ринку становить 99% нашого портфеля замовлень. Наші покупці металоконструкцій зосереджені переважно в енергетичному секторі.

А ще ми самі виробляємо продукцію інфраструктурного й телекомунікаційного призначення. Ця наша продукція доволі серйозно представлена в Києві, де впродовж останніх кількох років проводиться масштабне інфраструктурне будівництво. Телекомунікаційні компанії активно замовляють у нас вишки зв’язку. Наприклад, під розвиток мережі 4G.

Які основні статті витрат вашого виробництва?

– Основні витрати – це сировина, оплата праці, а також енергоресурси, в тому числі газ. Газ необхідний завжди, навіть у періоди технологічних пауз у виробництві. Адже у ванні постійно потрібно підтримувати температуру 450 ℃. Зрозуміло, залежно від сезону витрата палива може змінюватись. Але на добу, в середньому, йде приблизно 700 куб. м газу.

До того ж ванну цинкування потрібно заповнити цинковим розплавом та іншими домішками. Ємність нашої ванни сягає 500 т. А це вже понад $1 млн.

Які ризики Ви вважаєте головними для вашого бізнесу в 2021 році?

– Зараз ми з тривогою спостерігаємо за динамікою ціни на металопрокат. Я сподіваюся, що це все-таки ситуативний сплеск світових котирувань і з часом ситуація стабілізується. Інакше доведеться навчитися жити в нових реаліях, що значною мірою вплине не так на нас, як наших замовників.

Справа в тому, що у наших покупців переважно довгий цикл тендерів. Тендер, який організовується в грудні, має відбутися в лютому-березні. Але в лютому-березні 2021 року порівняно з груднем 2020 року ціни зросли на 10 тис. грн на тонні. Відповідно, учасники зіткнулися з тим, що не вкладаються за своїми розрахунками. Їм доводиться переробляти розрахунки й знову виходити на тендер зараз. А за цей час тонна металу додала в ціні ще 10 тис. грн. На жаль, у нас система державних закупівель дуже інертна.

Яке регуляторне середовище у вашому в сегменті? Воно стимулює споживання?

– На жаль, ні. Наприклад, у європейських країнах і в Туреччині популярність цинкування пов’язане саме з тим, що є державні стандарти, які стимулюють антикорозійну обробку металевих виробів. Тому, наприклад, у Польщі налічується близько сотні цинковень.

А в нашій країні лише 7 підприємств гарячого цинкування. І кожна з українських цинковень свого часу намагалася пояснити державі, що в ДБН (ДБН: державні будівельні норми. – Ред.) ротрібно внести вимогу про обов’язкову антикорозійну обробці металоконструкцій. На якомусь етапі Інститут Шимановського навіть розробив ДБН, які передбачали захист конструкції методом саме гарячого цинкування. Але, ці ДБН так ніхто й не затвердив. І незрозуміло, чи затвердить. Адже держава взяла курс на Європу й начебто визнала Єврокоди, але досі їх не впровадила.

Які заходи з охорони довкілля впроваджені на вашому черкаському підприємстві?

– Ми максимально екологічно чисте виробництво. У нас відсутні будь-які стоки як такі. Усі наші технологічні рідини проходять регенерацію. У нас стоїть установка регенерації флюсу. Усе, що не підлягає регенерації, у нас забирає спеціальна ліцензована компанія, яка потім переробляє відходи лінії хімпідготовки виробництва на добрива.

Атмосферні викиди у нас чітко регламентуються, відстежуються і вимірюються. Викиди ванни цинкування збирають спеціальні рукавні фільтрі. Раз на квартал ці фільтри ми утилізуємо, знов-таки здаємо спеціалізованій компанії, яка їх переробляє. А ми ставимо нові.

Тобто у нас нічого не викидається просто на смітник. Усе здається на спеціальну утилізацію.

А ще ми продовжуємо строк служби металоконструкцій. А значить, сприяємо скороченню викидів СО2 у виробництві сталі. Адже якщо ви оцінкуєте стовп, то він стоятиме 50 років. І вам не потрібно буде купувати новий і стимулювати виробництво сталі.

Яка ситуація з персоналом на ваших підприємствах?

– Наш основний робочий персонал – це люди, що виконують фізичну роботу. Тобто це також основний робочий персонал для Польщі, Чехії, країн Балтії та інших сусідів. Відповідно, ці люди просто сезонно масово виїжджають за кордон. Часто навіть не розуміючи, що за кордоном вони зароблять, фактично, стільки ж, скільки тут.

А яка у вас середня зарплата?

– У середньому близько 15 тис. грн на місяць на руки. Найбільшу зарплату, значно вищу від середньої, в минулому році отримували багато співробітників технічної служби, виробництва та складського господарства. Для нормального життя у 200-тисячних Черкасах це цілком пристойний рівень.

«Компанія «Метал Інвест» володіє заводом металоконструкцій і цинковнею. Які ваші плани щодо розширенню бізнесу, зміцнення вертикальної інтеграції?

– Ідеї є. По-перше, плануємо розширювати сам завод металоконструкцій. Я маю на увазі додавати якесь обладнання. А ще будемо продовжувати вихід на альтернативні ринки. Наприклад, у 2020 році з’явився стійкий попит, ми додали певне технологічне обладнання і почали випускати продукцію для телекомунікаційників.

Є ідеї створити, наприклад, власний монтажний підрозділ. Поки що ми до цього не дійшли, лише оцінюємо необхідність, адже на ринку доволі велика пропозиція цієї послуги.

Плануємо також заглибитися в проектування. Зараз у нас є лише власне конструкторське бюро, яке розробляє власними силами конструкторську документацію. Були ідеї на базі нашого підприємства організувати проєктне бюро, щоб проєктувати розділ КМ.

У принципі, ми постійно розвиваємося. Але цього року в нас у пріоритеті технологічні завдання. Наприклад, сконцентруватися на технології цинкування металовиробів. Вийти на стабільне виробництво.

Якими ви бачите перспективи ринку гарячого цинкування у 2021 році?

– Незважаючи ні на що, ми очікуємо, що ринок гарячого цинкування металоконструкцій у 2021 році зросте. За песимістичним сценарієм, зростання в порівнянні з 2020 роком становитиме 15%, за оптимістичним – дійде до 40%. Оптимістичний варіант розвитку можливий у разі реалізації сценарію RAB-тарифу. Це дасть власникам обленерго можливість модернізувати інфраструктуру й зацікавити інвесторів вкладати кошти в енергетичний сектор.

Автор: Олександр Бердинських, GMK CenterЗацікавились чи маєте питання?
Відправити запит

Зв'язатись з нами

Послуги гарячого цинкування


050-580-01-48 (viber),
050-487-61-83,
ел.пошта - [email protected]a

18000, Україна, м. Черкаси, пр-т. Хіміків, 74